Continental zavedie používanie recyklovaných PET fliaš vo výrobe pneumatík

Continental zavedie používanie recyklovaných PET fliaš vo výrobe pneumatík od roku 2022

 

  • Technológiu recyklácie PET fliaš na výrobu pneumatík vyvinula spoločnosť Continental v spolupráci so špecialistami na vlákna OTIZ – Oriental Industries (Suzhou) Ltd.
  • Opätovné spracovanie PET materiálu spĺňa náročné mechanické požiadavky na konštrukciu pneumatík a prebieha bez bezprostredných chemických zásahov. Sekundárna surovina má vysokú kvalitu, ktorá sa vyrovná novému PET.
  • Cirkulárna ekonomika je neoddeliteľnou súčasťou stratégie trvalej udržateľnosti spoločnosti Continental.

 

Spoločnosť Continental bude od roku 2022 používať opätovne spracovaný polyester získaný z recyklovaných plastových fliaš vo výrobe pneumatík. Nové, trvalo udržateľné polyesterové vlákno sa získa z polyetyléntereftalátových (PET) fliaš mechanickým spracovaním a použije sa pri výrobe kostry pneumatiky. Môže tak úplne nahradiť tradičný polyester. V spolupráci s partnerom a dodávateľom, spoločnosťou OTIZ, ktorá je špecialistom na vlákna a výrobcom textílií, vyvinul výrobca prémiových pneumatík špeciálnu technológiu na recykláciu PET fliaš bez chemických zásahov, ktoré boli potrebné v minulosti, a technológiu na zabezpečenie funkčnosti polyesterového vlákna pri vysokých mechanických namáhaniach na pneumatiku. V priebehu tzv. upcyklácie (zhodnocovania) sa PET fľaša premení na vysokovýkonný PET materiál.

Laboratórne testy, ako samotného materiálu, tak testy pneumatík spoločnosti Continental, ukázali, že vlákna zo sekundárnych surovín majú rovnako dobré vlastnosti ako doteraz používané vlákna. Majú rovnakú kvalitu ako nový PET, sú rovnako stabilné a obzvlášť vhodné na výrobu pneumatík kvôli ich pevnosti v ťahu, odolnosti a tepelnej stálosti.

Bežný PET sa už dlho používa ako materiál na výrobu pneumatík, pretože si zachováva svoj tvar aj pri vysokej záťaži a teplotách, a tak zaisťuje bezpečnosť aj pri veľmi vysokých jazdných rýchlostiach. Použitie recyklovaného PET šetrí cenné zdroje používané pri výrobe pneumatík: bežná pneumatika pre osobné auto v súčasnosti obsahuje približne 400 gramov polyesterových vlákien. To znamená, že v budúcnosti sa môže pri výrobe pneumatík na jedno vozidlo použiť viac ako 60 recyklovaných PET fliaš.

Recyklácia sa stáva čoraz dôležitejšou pri vývoji a výrobe pneumatík. Najneskôr do roku 2050 plánuje spoločnosť Continental postupne začať používať pri výrobe pneumatík 100 % trvalo udržateľných materiálov. S používaním recyklovaného PET dosiahne tento výrobca pneumatík ďalší úspešný krok smerom k cirkulárnej ekonomike.

 

Viac sa dočítate na: https://www.continental-pneumatiky.sk/

Registrujte sa na našom B2B e-shope