Pneumatiky nie sú banány

Výskumy potvrdzujú, že neexistujú žiadne rozdiely vo výkonoch novo vyrobených pneumatík a pneumatík vyrobených pred 3 rokmi.

OTÁZKA:

Prečo Michelin poskytuje tieto informácie o starnutí pneumatík?

ODPOVEĎ:

Pretože ohľadne starnutia pneumatík existuje všeobecne rozšírená mylná predstava. Nezabudnite: najdôležitejším údajom NIE JE to, kedy bola pneumatika vyrobená (DOT), ale kedy bola namontovaná na vozidlo.

OTÁZKA:

Pneumatika významne nestarne, pokiaľ nie je namontovaná na vozidlo. Prečo?

ODPOVEĎ:

Pred montážou je pneumatika nenahustená, nezaťažená a vystavená minimálnym teplotným výkyvom na mieste uskladnenia.

OTÁZKA:

Ak dátum výroby nie je dôležitý, čo JE teda dôležité?

ODPOVEĎ:

Dôležitý je dátum, kedy je pneumatika namontovaná na vozidlo. Počas používania je pneumatika vystavená veľkému množstvu negatívnych vplyvov, nárazom a ďalším jazdným  podmienkam, ktoré sa nevyskytujú pri jej skladovaní. Preto začína pneumatika po montáži významne starnúť.

OTÁZKA:

Existujú nejaké štúdie, ktoré potvrdzujú, že starnutie pneumatík je nepodstatné pri skladovaní a začína sa významne prejavovať až po montáži?

ODPOVEĎ:

Boli uskutočnené tri štúdie v Kórei, Nemecku a Saudskej Arábii. Štúdie v Kórei a Nemecku potvrdili, že neexistujú žiadne rozdiely vo výkonoch novo vyrobenej pneumatiky a  pneumatiky skladovanej tri roky. Štúdia zo Saudskej Arábie svedčí o tom, že pneumatika používaná na vozidle počas jedného roka vykazuje rovnaké známky starnutia ako pneumatika skladovaná desať rokov.

OTÁZKA:

Pneumatiky začínajú po montáži na vozidlo starnúť. Ako Michelin odporúča sa o ne starať?

ODPOVEĎ:

Po montáži vyžadujú pneumatiky počas svojho prevádzkového života špeciálnu starostlivosť, ktorá pri skladovaní nie je potrebná, a to: kontrola tlaku hustenia, správne nastavená geometria vozidla, kontrola poškodenia, meranie hĺbky behúňa.

Registrujte sa na našom B2B e-shope