Starnutie a životnosť pneumatík

Dobre skladované a nepoužívané pneumatiky môžu byt do veku 5 rokov predávané ako nové.

Starnutie pneumatík je prejavom chemických a fyzikálnych procesov. Pri správne skladovaných pneumatikách však tieto procesy prebiehajú veľmi pomaly.

Ako pneumatiky skladovať?

Platia v zásade tri pravidlá. V chlade, v suchu a mimo dosahu priameho svetla, chemických látok a zdrojov ozónu. Tak si pneumatiky zachovajú pôvodné vlastnosti naozaj dlho.

Kedy sú pneumatiky staré?

Ak zistíte, že máte na svojom vozidle pneumatiky staršie ako desať rokov, určite by ste mali zvážiť ich výmenu. A to bez ohľadu na stav dezénu.

Aký je dátum výroby?

Každá pneumatika má na sebe takzvaný DOT. Tieto štyri čísla vám pomôžu určiť presný vek a dátum výroby.

Je dátum výroby dôležitý?

Vo výrobe je bežné, že sa letné pneumatiky vyrábajú už na jeseň. Samotná výroba síce trvá len niekoľko hodín, ale vďaka sezónnemu nákupu sa môže cesta od výrobcu k samotnému zákazníkovi predĺžiť. Výrobcovia preto pridávajú do zmesí na výrobu pneumatík špeciálne činidlá s postupným uvoľňovaním, ktoré zaistia na dlhé roky priebežnú ochranu a pri správnom skladovaní zachovajú pneumatiky prakticky ako nové.

Ako dlho možno pneumatiku považovať za novú?

Dlho, naozaj dlho. Pneumatika začína skutočne starnúť až obutím na vozidlo. Až vtedy na ňu vo väčšej miere začínajú pôsobiť vonkajšie vplyvy ako slnko, vzdušná vlhkosť a ozón.

Starne pneumatika?

Áno, ale len veľmi pomaly. Prvých päť rokov má prakticky rovnaké vlastnosti ako tá, ktorá práve zišla z výrobného pásu. Ale aj po uplynutí tohto času zostáva do konca celkovej životnosti
pneumatiky ešte ďalších päť rokov, počas ktorých sa môžete spoľahnúť na špičkovú kvalitu jazdy.

Registrujte sa na našom B2B e-shope